Bíró József
Adatlap
Születés helye és ideje: Nagyvárad, 1960. május 18.
Tanulmányok
2018 Doktori iskola
Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem
1980 - 1984 Színész szak
Szentgyörgyi István Szíművészeti Akadémia, Marosvásárhely
Szakmai életút
1992 Lektor
Babeş-Bolyai Tudományegyetem
Szerepek
Dr. Rank (2021) Henrik Ibsen: Nóra / Indoor rendező: Keresztes Attila
Weöres Sándor: Bolero
Brack bíró Henrik Ibsen: Hedda Gabler rendező: Keresztes Attila
Hitler Timur Vermes: Nézd, ki van itt! rendező: Theodor-Cristian Popescu
Dorn Anton Pavlovics Csehov: Sirály rendező: Keresztes Attila
Korábbi szerepei
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatánál játszott szerepei:
2018/2019-es évad
Horatio Kiss Csaba: Hazatérés Dániába rendező: Kiss Csaba
Porfirij Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: Raszkolnyikov rendező: Albu István
2017/2018-es évad
Alceste Molière/ B.: Le misanthrope - az új embergyűlölő rendező: Bodolay
Brack bíró Henrik Ibsen: Hedda Gabler rendező: Keresztes Attila
2016/2017-es évad
Hitler Timur Vermes: Nézd, ki van itt! rendező: Theodor-Cristian Popescu
2015/2016-es évad
Hamm Samuel Beckett: A játszma vége rendező: Tompa Gábor
2014/2015-es évad
Dorn Anton Pavlovics Csehov: Sirály rendező: Keresztes Attila
Orgon, Elmira férje Poquelin – Molière Jean-Baptiste : Tartuffe rendező: Keresztes Attila
1999/2000-es évad
Puck William Shakespeare: Szentivánéji álom rendező: Novák Eszter
1982/1983-es évad
Zenész Edward Albee: Zoo story rendező: Tompa Gábor
Más színházaknál játszott szerepei
Kolozsvári Állami Magyar Színház
2014/2015-es évad
Boby, főkomornyik Friedrich Dürrenmatt: Az öreg hölgy látogatása rendező: Tompa Gábor
2014/2015-es évad
Karnyóné Csokonai Vitéz Mihály : Az özvegy Karnyóné és a két szeleburdiak rendező: Keresztes Attila
2013/2014-es évad
Turpin bíró Stephen Sondheim, Hugh Wheeler: Sweeny Todd, a Fleet Street démoni borbélya rendező: Galgoţiu Dragoş
2013/2014-es évad
Louségur, tábornok Roger Vitrac: Viktor, avagy a gyermekuralom rendező: Purcărete Silviu
2013/2014-es évad
Abesszínia császára, a Cseh Köztársaság elnöke, a farancia irodalom tanár Bohumil Hrabal: Őfelsége pincére voltam rendező: Docekal Michal
2012/2013-es évad
Sganarelle, Don Juan szolgája : Don Juan ünnepélyes vacsorája rendező: Langhoff Matthias
2010/2011-es évad
Szertartásmester Brüchner Georg: Leonce és Léna rendező: Tompa Gábor
2010/2011-es évad
Porkoláb William Shakespeare: Mértékkel mértékkel rendező: Langhoff Matthias
2009/2010-es évad
Rásesz Hanoch Levin: Téli temetés rendező: Elie Malka
2008/2009-es évad
Lacroix Georg Brüchner: Danton halála rendező: Măniuţiu Mihai
2008/2009-es évad
Freddie Michael Frayn: Még egyszer hátulról rendező: Bokor Péter
2008/2009-es évad
Sir William Catesby William Shakespeare: III. Richárd rendező: Tompa Gábor
2008/2009-es évad
Szoljonij, Vaszilij Vasziljevics A. P. Csehov: Három nővér rendező: Tompa Gábor
2007/2008-es évad
Gomböntő Henrik Ibsen: Peer Gynt rendező: David Zinder
2007/2008-es évad
Tábornok Thomas Bernhard: A vadásztársaság rendező: Dragoş Galgoţiu
2007/2008-es évad
Buoso Donati Giacomo Puccini: Gianni Schicchi rendező: Silviu Purcărete
2007/2008-es évad
Alekszandr Szerebrjakov A. P. Csehov: Ványa bácsi rendező: Şerban Andrei
2006/2007-es évad
Sürge asszony William Shakespeare: A windsori víg nők rendező: Keresztes Attila
2006/2007-es évad
Az éj várfalainak őre : Énekek éneke rendező: Mihai Măniuţiu
2006/2007-es évad
Paca cár Varró Dániel, Presser Gábor: Túl a Maszat hegyen rendező: Keresztes Attila
2006/2007-es évad
Hanoch Levin: Jákobi és Lájdentál rendező: Elie Malka
2005/2006-es évad
Oidipusz Szophoklész: Oidipusz királya rendező: Măniuţiu Mihai
2005/2006-es évad
Tádé Visky András : Tanítványok rendező: Tompa Gábor
2004/2005-es évad
Doktor Georg Büchner: Woyzeck rendező: Mihai Măniuţiu
2004/2005-es évad
John Smith Ray Cooney: Egyszer kettő néha sok rendező: Keresztes Attila
2004/2005-es évad
Roger Marston Barabás Olga : Krimi rendező: Barabás Olga
2004/2005-es évad
Papa Muszty Bea, Dobay András : A kék csodatorta rendező: Keresztes Attila
2003/2004-es évad
Relling orvos Henric Ibsen: A vadkacsa rendező: Keresztes Attila
2003/2004-es évad
Alfredo Cantavalle, újságíró Luigi Pirandello: Öltöztessük fel a mezteleneket rendező: Bocsárdi László
2002/2003-es évad
: Pantagruel sógornője rendező: Silviu Purcărete
2002/2003-es évad
Valdes Christopher Marlowe: Doktor Faustus tragikus históriája rendező: Mihai Măniuţiu
2002/2003-es évad
Orazio Carlo Goldoni: Komédiaszínház rendező: Rusznyák Gábor
2001/2002-es évad
Aszriel Anski S.: Fehér tűz, fekete tűz rendező: Zinder David
2001/2002-es évad
Gál Molnár Ferenc: Játék a kastélyban rendező: Kövesdy István
2001/2002-es évad
Jake Quinn Marie Jones: Kövekkel a zsebében rendező: Keresztes Attila
2001/2002-es évad
A szemorvos Slawomir Mrozek: Károly rendező: Tompa Gábor
200/2001-es évad
Ponza Luigi Pirandello: Így van (Ha így tetszik) rendező: Vlad Mugur
1998/1999-es évad
Az inas Eugene Labiche: A Lourcine utcai gyilkosság rendező: Vlad Mugur
1998/1999-es évad
Trinculo William Shakespeare: A vihar rendező: Dragoş Galgoţiu
1997/1998-es évad
Szimeonov-Piscsik A. P. Csehov: Cseresznyéskert rendező: Vlad Mugur
1996/1997-es évad
Öreg Eugene Ionesco: A székek rendező: Mugur Vlad
1996/1997-es évad
Léopold főherceg Parti Nagy Lajos: Ibusár rendező: Kövesdy István
1996/1997-es évad
Koszih A. P. Csehov: Ivanov rendező: Kövesdy István
1995/1996-es évad
Hufnágel Gróf Witold Gombrowicz: Operett rendező: Tompa Gábor
1995/1996-es évad
Csipkedi William Shakespeare: Tévedések vígjátéka rendező: Kövesdy István
1995/1996-es évad
Ignácz Kárpáti Péter: Méhednek gyümölcse rendező: Bérczes László
1995/1996-es évad
Ficsúr Molnár Ferenc: Liliom rendező: Kövesdy István
1994/1995-es évad
Nagy Lajos Mihail Bulgakov: Képmutatók cselszövése rendező: Tompa Gábor
1994/1995-es évad
Hamlet Tom Stoppard: Rosencrantz és Guildenstern halott rendező: Kövesdy István
1994/1995-es évad
Érsek Székely János: Mórok rendező: Tompa Gábor
1994/1995-es évad
Keszeg András William Shakespeare: Vízkereszt rendező: Tompa Gábor
1993/1994-es évad
Rybak Spiró György: Az imposztor rendező: Árkosi Árpád
1993/1994-es évad
A szertartásmester Georg Büchner: Leonce és Léna rendező: Barabás Olga
1992/1993-es évad
Pisti Örkény István: Pisti a vérzivatarban rendező: Vincze János
1992/1993-es évad
Cseresznyés Molnár Ferenc: Doktor úr rendező: Mózes István
1992/1993-es évad
Báthory Zsigmond Márton László: A nagyratörő rendező: Parászka Miklós
1992/1993-es évad
Pókháló William Shakespeare: Szentivánéji álom rendező: Tompa Gábor
1992/1993-es évad
Bab Berci Lázár Ervin: Bab Berci rendező: Mózes István
1991/1992-es évad
Tűzoltóparancsnok Eugene Ionesco: A kopasz énekesnő rendező: Tompa Gábor
1991/1992-es évad
Biberach Katona József: Bánk bán rendező: Árkosi Árpád
1991/1992-es évad
Haver Spiró György: Csirkefej rendező: Vincze János
1991/1992-es évad
Lancelot Jevgenyij Schwarc: A sárkány rendező: Bocsárdi László
1991/1992-es évad
Szellemfi Szigligeti Ede: Liliomfi rendező: Boér Ferenc, Csíky András, Tompa Gábor
1990/1991-es évad
Olcsvay Heltai Jenő: Naftalin rendező: Tompa Gábor
1990/1991-es évad
Orlando William Shakespeare: Ahogy tetszik rendező: Tompa Gábor
1990/1991-es évad
Az ördög Molnár Ferenc: Az ördög rendező: Szabó Ágnes
1989/1990-es évad
Lucius Székely János: Caligula helytartója rendező: Tompa Gábor
1989/1990-es évad
Fogoly Slawomir Mrozek: Rendőrség rendező: Árpád Árkosi
1988/1989-es évad
Festő Sigmond István: Szerelemeső rendező: Tompa Gábor
1988/1989-es évad
Szemüveges Kao Hszing-Csien: A buszmegálló rendező: Tompa Gábor
1988/1989-es évad
Baradlay Jenő Jókai Mór : A kőszívű ember fiai rendező: Dehel Gábor
1987/1988-es évad
Ludas Matyi Sütő András: Vidám sirtó egy bolyongó porszemért rendező: Tompa Gábor
1987/1988-es évad
Cis A. Pinero: A rendőrbíró rendező: Salat Lehel
1987/1988-es évad
Spiridon Ion Luca Caragiale: Zűrzavaros éjszaka rendező: Tompa Gábor
Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház
2012/2013-es évad
Bugoszlavszky Spiró György: Imposztor rendező: Keresztes Attila
2003/2004-es évad
Kreon Szophoklész: Antigoné rendező: Bocsárdi László
Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat
2011/2012-es évad
Özvegy Huberné Füst Milán : Boldogtalanok rendező: Radu Afrim
2010/2011-es évad
Csebutkin A.P. Csehov: Három nővér rendező: Keresztes Attila,
Zsámbéki Nyári Színház
2005/2006-es évad
Claudius William Shakespeare: Hamlet rendező: Jámbor József
Szabadkai Népszínház
2002/2003-es évad
Kreon Szhophoklész: Antigoné rendező: Bocsárdi László
Budapesti Bárka Színház
1999/2000-es évad
Atyámteremtőm Kárpáti Péter: Tótferi rendező: Novák Eszter
1999/2000-es évad
Ignácz Kárpáti Péter: Világvevő rendező: Novák Eszter
Csíki Játékszín, Csíkszereda
1999/2000-es évad
Dosztojevszkij- Galgoţiu: Részegek rendező: Galgoţiu Dragoş
Csíki Gergely Állami Magyar Színház, Temesvár
1985/1986-es évad
Wurm Friedrich Schiller: Ármány és szerelem rendező: Sinka Károly
1985/1986-es évad
Fiatalember Adrian Dohotaru: Ankét egy fiatalember ügyében rendező: Klein Magdalena
1985/1986-es évad
Gomböntő Henrik Ibsen: Peer Gynt rendező: Klein Magdalena
1984/1985-es évad
Katonatiszt Kiss László, Kovács György: Vihar a havason rendező: Sinka Károly
1984/1985-es évad
Pixi-Mixi Eisemann Mihály: Mágnás Miska rendező: Sinka Károly
1984/1985-es évad
Szpigelszky Ivan Turgenyev: Egy hónap falun rendező: Klein Magdalena
1986/1987-es évad
Osric William Shakespeare: Hamlet rendező: Tompa Gábor
Filmszerepei

Ügyész – A kardinális  – Rendező: Nicolae Mărgineanu
Nazim – Kyra Kiralina – Rendező: Dan Piţa, 2014
Szabédi László – Felmentőlevél – Rendező: Kántor László, 2002
Tanító – Fény hull arcodra – Rendező: Gulyás Gyula, 2002
Tanár – Kínai védelem – Rendező: Tompa Gábor, 1998
Fiatalember – Hideglelés – Rendező: Cselényi László, 1992
Tiszt – Lángok a kincsen – Rendező: Nicolae Mărgineanu, 1988
Szolga – Az erdészlány – Rendező: Nicolae Mărgineanu, 1986

 

Egyéb alkotói tevékenysége

1992 – Babeş-Bolyai Tudományegyetem– Színházművészeti Tanszék,  egyetemi oktató
Oktatott tantárgyak: mozgásművészet, színészmesterség, improvizáció