Iorga Cristian
Adatlap
Születésnap: 1991. április 28.
Studii:
Masterat, Universitatea de Arte din Tîrgu-Mureș, Facultatea de Teatru în Limba Română, specializarea arta actorului.
Absolvent al Universităţii de Arte din Tîrgu-Mureş, Facultatea de Teatru în Limba Română, specializarea actorie, clasa Nicolae Cristache, promoția 2013.
Absolvent al Liceului Teoretic ”Mihai Eminescu”, Petroşani, profil ştiinţe ale naturii, promoţia 2010.

ÎN PREZENT ÎL PUTEȚI VEDEA ÎN
Constantin de Alexandru Popa, regia: Tudor Lucanu, premiera: 14 decembrie 2019
Take, Ianke și Cadâr de Victor Ioan Popa, regia: Nicu Mihoc, premiera: 3 octombrie 2019
D’ale carnavalului de I.L. Caragiale, regia: Adi Iclenzan, premiera: 27 martie 2019
Toate mi se întâmplă numai mie de Mihai Ignat, one man show, regia: Laura Moldovan, premiera: 16 martie 2019
Floor covering. Terminal de Frații Presnyakov, regia: Sorin Militaru, premiera: 31 ianuarie 2019
Tündérország (Țara Zânelor) de George Ștefan, regia: Keresztes&Blaga, Compania Tompa Miklós, premiera: 15 decembrie 2018
Ivanov de A.P. Cehov, regia: Claudiu Goga, premiera: 4 aprilie 2018
Tatăl meu, preotul de Gabriel Sandu, regia: Leta Popescu, premiera: 24 noiembrie 2017
Bulgakov 17 după Maestrul și Margareta de Mihail Bulgakov, regia: László Bocsárdi, premiera: 4 mai 2017
O scrisoare pierdută. Prea multă vorbărie după I.L. Caragiale, fragmente de text originale și adaptare scenică de Alina Nelega, regia artistică Gavril Cadariu, premiera: 29 mai 2016.
Steaua fără nume de Mihail Sebastian, regia Erwin Şimşensohn, premiera: 27 martie 2015.
Școala nevestelor de Molière, regia, adaptarea și ilustrația muzicală Cristian Juncu, premiera: 24 martie 2013.
Campionatul de improvizație de Keith Johnstone, regia Vlad Massaci şi Mihaela Sârbu, premiera: 15 aprilie 2009.

ROLURI
TEATRUL NAŢIONAL TÎRGU MUREŞ, COMPANIA LIVIU REBREANU:
Radu Brâncoveanu, Constantin de Alexandru Popa, regia: Tudor Lucanu, premiera: 14 decembrie 2019
Ionel, Take, Ianke și Cadâr de Victor Ion Popa, regia: Nicu Mihoc, premiera: 3 octombrie 2019
Chelnerul, D’ale carnavalului de I.L. Caragiale, regia: Adi Iclenzan, premiera: 27 martie 2019
Toate mi se întâmplă numai mie de Mihai Ignat, one man show, regia: Laura Moldovan, premiera: 16 martie 2019
Anton, Floor covering. Terminal de Frații Presnyakov, regia: Sorin Militaru, premiera: 31 ianuarie 2019
Călin Remeș, Tündérország (Țara Zânelor) de George Ștefan, regia: Keresztes&Blaga, Compania Tompa Miklós, premiera: 15 decembrie 2018
Poetul, Miss Liberty – ultimul madrigal de Mircea M. Ionescu, regia: Elemér Kincses, premiera: 21-22 noiembrie 2018 (Chișinău), 5 decembrie 2018 (Alba Iulia), 8-9 decembrie 2018 (Târgu-Mureș)
Campionatul de poezie românească, recital de poezii, premiera: 27 noiembrie 2018
Musafir, Ivanov de A.P. Cehov, regia: Claudiu Goga, premiera: 4 aprilie 2018
Bufty, Domnul Urmuz scrie pagini bizare, o biografie poetică după viața și opera lui Urmuz, un spectacol de Gavriil Pinte, premiera: 9 și 10 februarie 2018
Un individ la costum/Voluntar/Reporter/Polițist, Tatăl meu, preotul de Gabriel Sandu, regia: Leta Popescu, premiera: 24 noiembrie 2017
Bărbat/Lup/Maimuță, Cartea Junglei, după cartea omonimă a lui Rudyard Kipling, de László Dés, Péter Geszti, Pál Békés, regia: Oana Leahu, premiera: 7 octombrie 2017
Criticul Lavrovici, Bulgakov 17 după Maestrul și Margareta de Mihail Bulgakov, regia: László Bocsárdi, premiera: 4 mai 2017
Nimródka, Struțul, Piglex, :p – Patru piesuțe politice despre dușmani de Székely Csaba, regia Sebestyén Aba, premiera: 4 noiembrie 2016.
Doctorul, Detectivul, Femei în pragul unei crize de nervi, text de Jeffrey Lane, muzica și versuri de David Yazbek, regia și coregrafia Răzvan Mazilu, premiera: 4, 5 octombrie 2016.
Ghiţă Pristanda, O scrisoare pierdută. Prea multă vorbărie după I.L. Caragiale, fragmente de text originale și adaptare scenică de Alina Nelega, regia artistică Gavril Cadariu, premiera: 29 mai 2016.
Demetrius, Visul unei nopți de vară de William Shakespeare, regia Vlad Massaci, premiera: 20 octombrie 2015.
Ichim, Steaua fără nume de Mihail Sebastian, regia Erwin Şimşensohn, premiera: 27 martie 2015.
Vivaldi și anotimpurile un spectacol de Gigi Căciuleanu, premiera: 30 septembrie 2015.
Cristian, Double Bind un spectacol de Alina Nelega și Réka Kincses, premiera: 6 decembrie 2014.
Poveste de Crăciun de Charles Dickens, regia Oana Leahu, premiera: 12 decembrie 2014
Horațiu, Școala nevestelor de Molière, regia, adaptarea și ilustrația muzicală Cristian Juncu, premiera: 24 martie 2013.
Zorba grecul de Nikos Kazantzakis, regia Sorin Misirianțu, premiera: 18 martie 2011.
Campionatul de improvizație de Keith Johnstone, regia Vlad Massaci şi Mihaela Sârbu, premiera: 15 aprilie 2009.

TEATRUL DE NORD SATU MARE:
Harap Alb, Calul,
 Harap Alb, de Ion Creangă, regia: Andrei Mihalache
Antonio, A douăsprezecea noapte, de William Shakespeare, regia: Eugen Gyemant
Dănuț Călinescu, Clinica sinucigașilor, de Gabriela Mihalache, regia: Andrei Mihalache
Improștim, spectacol de improvizație
Francisco, Viața ta în 65 de minute de Albert Espinosa, regia: Ovidiu Caița
Chiriac al lui Goian, Amintiri din copilărie de Ion Creangă, regia: Andrei Mihalache
Colateral, Oedip de Mihai Ignat – one man show, regia: Laura Moldovan
Boierul, Ciobanul, Soțul, Diacul, Păcală adaptare după Ioan Slavici și Ion Creangă, regia: Andrei Mihalache
Doctor, Țigan, Nuntaș, Diavolul lui Woyzeck, Woyzeck Transylvania după Georg Buchner, regia: Marcel Țop
Vocea I, Meșter, Meșterul Manole de Viorel Cacoveanu, regia: Andrei Mihalache
Mel (iedul leneș), Capra cu trei iezi și iedul cu trei capre adaptare după Ion Creangă și O. Pancu Iași, regia: Andrei Mihalache

TEATRUL NAŢIONAL TIMIŞOARA:
Cabaretul cuvintelor de Matei Vișniec, regia Ștefan Iordănescu

TEATRUL STUDIO TÎRGU MUREŞ:
Ivan Alecsandrovici Hlestacov, Revizorul de N.V. Gogol, regia: Radu Olăreanu
Herbert (Frank al șaselea), Frank al cincilea de Friedrich Dürrenmatt, regia: Radu Olăreanu

TEATRUL 74 TÎRGU MUREŞ:
Steve, Almost... Maine de John Cariani, regia: Andreea Vulpe

TEATRUL MUNICIPAL TURDA:
Hansel, Hansel și Gretel de Frații Grimm, regia: Rudolf Herțeg

TEATRUL ARIEL TÎRGU MUREŞ:
Milo Tindle, Sleuth de Harold Pinter, regia: Camelia Cuibuș
Cei mari și cei mici de Ioan Peter, regia: Ioan Peter, spectacol lectură

CASA DE CULTURĂ TÎRGU MUREŞ:
Bunicul, După 20 de ani, regia Cristian Ioan

TEATRUL DRAMATIC I.D. SÂRBU, PETROŞANI:
Lucian, Dacă e teatru, teatru să fie, regia: Badovics Izabela
Eminescu... Început fără sfârșit, regia: Nicolae Viscol

CASA DE CULTURĂ ION DUMĂMIŢĂ:
Lupul, Aventurile celor trei iepurași, regia: Radu Jurj
Berry, Repetiție generală, regia: Radu Jurj

UNIVERSITATEA DE ARTE TÎRGU MUREŞ: 
Spiridon, O noapte furtunoasă de I. L. Caragiale, regia: Laura Moldovan
Mortul, Pomana mortului (recital de poezie) după Marin Sorescu, regia: Cristian Iorga
Peter, Zoo Story de Edward Albee, regia: Camelia Cuibuş
Smith, Opera de trei parale de Bertolt Brecht
Pierre Peters, Interviul de Theodor Hogman şi Theo van Gogh
Virgil, Cu sufletul nu-i de glumit de Dimitre Dinev
Ghena, Ahasverus de Vasili Sigariev
Soţul, Cvartetul de Slawomir Mrozek
Grefierul, Spectatorul condamnat la moarte de Matei Vişniec
Domnul, Fără motiv de Ion Băieşu
Costică, De sfinţii împăraţi de Tudor Muşatescu
Elevul, Cum rămâne cu subtextul... de Pelt
Feodor Ivanici Lavretki, Un cuib de nobili de IvanTurgheniev
Diavolul, Fraţii Karamazov de F. M. Dostoievski
Roger, K+M+R+L de Mattias Andersson
Andi, With a little help from my friends de Maria Manolescu
Felix, Din viaţa insectelor de Karol Capek
Filippo, Căsătorie prin concurs de Carlo Goldoni, regia: Nicu Gramă
Trappola, Cele 99 de ceasuri rele ale lui Pulcinella, regia: Camelia Cuibuş
Vagabondul, Omul care a văzut moartea de Victor Eftimiu, regia: Costin Andrei
Ivan Aleksandrovic Hlestakov, Revizorul de N. Gogol
Fredrik, Pelicanul de A. Strindberg
Helmer Torvald, Nora de H. Ibsen
Firs, Livada de vișini de A. P. Cehov
Caliban, Furtuna deW. Shakespeare
Domnul, Căldură mare de I.L. Caragiale
Mușteriul, CFR de I.L. Caragiale
Lae Popescu, Art. 214 de I.L. Caragiale
Țăran, Năpasta de I.L. Caragiale
Simon, Bădăranii de Carlo Goldoni
Truffaldinno, Nu puneți dragostea la încercare de B.Locatelli
Mitică, Five o’clock de I.L. Caragiale
Nicu, Apartamentul 7 de Wilk Elise, regia: Nicu Băgăian
Bandika, Cutia Pandorei de K. Thurockzy, regia: Varga Csaba

RADIO:
Radio Tîrgu-Mureş, emisiunea „Vitralii”, rubrica ‘Ora poeziei’, luna aprilie

ROLURI ÎN FILME:
Mihnea, Billion Star Hotel, regia: Alex Năstoiu
Spot al emisiunii 'Üzenet szeretettel', Erdély TV
Spot promovare Festivalul Internațional de Film, TIFF, 2015, regia: Anthony Groves
Imaginea Festivalului Internațional de Film, TIFF, 2015

WORKSHOP-URI:
„Căutând adevărul corpului” - atelier condus de Grzegorz Jarzyna, regizor și directorul artistic al TR Warszawa și Ivan Estegneev, coregraf. Proiect: unnume: Grzegorz Jarzyna. Perioada și locul desdășurării: 30 august - 1 septembrie 2019, Teatrul Național Târgu-Mureș
‘Shakespeare‘, atelier susținut de regizorul Yuri Kordonsky, 2015
‘Invenţia în dezvoltarea unui spectacol de autor’, susţinut de Marcin Brzozowski, 2013
‘Conştientizarea corpului in scenă’, atelier susţinut de regizorul Petru Vutcărău, 2012
”Shakespeare and Chekhov monologues”, atelier susținut de regizoarea Lisa Rothe din New York, 2011
Impro-Scott-Visting Team 2011, 2012, Tîrgu-Mureș: atelier de improvizație coordonat de Scott Johnston, profesor al Edinburgh`s Telford College, Scoția, în colaborare cu studenți ai Telford College și studenții masteranzi de regie ai U.A. Tîrgu-Mureș.
Jelenlegi szerepek
Sebastian Mihail Lapzárta előtt
rendező: Mihoc Nicu
Voicu szerepében
Popa Alexandru Constantin
rendező: Lucanu Tudor
Radu Brâncoveanu szerepében
Popa Victor Ion Take, Ianke és Cadâr
rendező: Mihoc Nicu
Ionel szerepében
Caragiale Ion Luca Farsang
rendező: Iclenzan Adrian
Pincér szerepében
rendező: Moldovan Laura
Többszörös férfiszerep szerepében
George Ștefan Tündérország
rendező: Keresztes Attila, Laurențiu Blaga
Călin Remeș szerepében
Cehov A.P. Ivanov
rendező: Goga Claudiu
Vendégek szerepében
Sandu Gabriel Apám, a pap
rendező: Popescu Leta
Többszörös férfiszerep szerepében
rendező: Bocsárdi László
Lavrovics kritikus szerepében
rendező: Cadariu Gavril
Ghiță Pristanda szerepében
Sebastian Mihail A névtelen csillag
rendező: Șimșensohn Erwin
Ichim szerepében
Moliére Nők iskolája
rendező: Juncu Cristi
Horace szerepében
Johnstone Keith Improvizációs bajnokság
rendező: Massaci Vlad
Előadó szerepében