Aba Sebestyén
Profil
Data nașterii: 08. decembrie 1973.
Studii
1990 - 1992 Științe umane
Liceul Teoretic Mikes Kelemen
1992 - 1996 Actorie
Akademia de Artă Teatrală din Târgu-Mureș
2004 - 2010 Doctorat, domeniul teatru
Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica I. L. Caragiale
2005 - 2008 Regie
Universitatea de Arte din Tîrgu-Mureș
2011 Curs manager proiect
Teatrul Naţional de Operetă Ion Dacian
Roluri curente
regizor: Attila Gáspárik
Bărbat Absint Tamás Olt regizor: Tamás Olt
Dr. Tomas Stockmann Un dușman al poporului Henrik Ibsen regizor: Attila Keresztes
Roluri anterioare
Rolurile jucate la Teatrul Național Târgu-Mureș Compania „Tompa Miklós”:
Stagiunea 2019/2020
Dr. Tomas Stockmann Un dușman al poporului Henrik Ibsen regizor: Attila Keresztes
Stagiunea 2017/2018
Lucien Ouvrier Fekete Péter Somogyi Gyula, Eisemann Mihály, Zágon István regizor: Attila Keresztes
Stagiunea 2016/2017
Guvernator Calatoria miraculoasă a lui Olbrin Joachim Góli Kornélia, Oláh Tamás, Mezei Kinga regizor: Mezei Kinga
Stagiunea 2015/2016
Kerekes Ferkó Silvia Kálmán Imre, Békeffi István, Kellér Dezső, Gábor Andor regizor: Tasnádi Csaba
Stagiunea 2014/2015
vânzătorul de alviță Băieţii din Strada Pal Molnár Ferenc regizor: Vidovszky György
Stagiunea 2013/2014
Thanatos Alcesta Csaba Székely, Euripidész regizor: Sorin Militaru
Stagiunea 2012/2013
Meşterul zidar Kelemen Meşterul zidar Kelemen Szörényi Levente, Bródy János, Sarkadi Imre, Ivánka Csaba regizor: Somogyi Szilárd
Stagiunea 2011/2012
Pityu Herda Copilul Géza Háy János regizor: Rusznyák Gábor
Stagiunea 2010/2011
Grumio Îmblânzirea scorpiei William Shakespeare regizor: Sorin Militaru
Stagiunea 2009/2010
regizorul Șase personaje în căutarea unui autor Luigi Pirandello regizor: David Zinder
Stagiunea 2009/2010
Ferdinand Ce face congresul? Ödön von Horváth regizor: László Bocsárdi
Stagiunea 2008/2009
bărbatul de vârstă medie Somn Jon Fosse regizor: Sorin Militaru
Stagiunea 2007/2008
Fadinard, Achille Pălăria florentină Eugéne Labiche, Marc Michel regizor: István Kövesdy
Stagiunea 2007/2008
Angelo Măsură pentru măsură William Shakespeare regizor: Alexandre Colpacci
Stagiunea 2005/2006
Liliomfi "Liliomfi" Szigligeti Ede regizor: László Gali
Stagiunea 2004/2005
juratul nr. 7 12 oameni furioși Reginald Rose regizor: László Gali
Stagiunea 2003/2004
Patikárius Jancsi Édes Anna Kosztolányi Dezső, Tibor Solténszky regizor: Gali László
Stagiunea 2002/2003
Nagelschmidt Floriile unui geambaș Sütő András regizor: Béres Attila
Rică Venturiano O noapte furtunoasă Ion Luca Caragiale regizor: Béres Attila
Lélio Între două femei Marivaux regizor: Alexandre Colpacci
Stagiunea 1997/1998
tânărul Întâlnirea Nádas Péter regizor: Kovács Levente
Stagiunea 1995/1996
Oreste Elektra Maghiara Bornemissza Péter regizor: Beke Sándor
Roluri jucate în alte teatre
Studio Yorick
2019
Reiner, Edgar Elise Wilk: Dispariții regizor: Aba Sebestyén
2014
Dózsa Székely János: Dózsa regizor: Török Viola
2013
Robert Csaba Székely: Vă plac bananele, tovarăși? regizor: Sorin Militaru
2010
János Bolyai Kocsis István: Spațiul regizor: Török Viola
2009
actor Gianina Cărbunariu: 20/20 regizor: Gianina Cărbunariu
Teatrul Csokonai din Debrețin
2006
Jenő Komoróczy Barta Lajos: Dragostea regizor: Galgóczy Judit
2000
Tótferi Kárpáti Péter: Tótferi regizor: Rusznyák Gábor
1999
Milos Bohumil Hrabal: Trenuri bine păzite regizor: Pinczés István
1998
Csongor Vörösmarty Mihály: Csongor şi Tünde regizor: Parászka Miklós
Akademia de Artă Teatrală din Târgu-Mureș
2009
Karlmann 1-2 Marius von Maienburg: Urâtul regizor: Anca Bradu
2005
Sun, pilot Bertold Brecht: Undeva în Seciuan regizor: Barabási Olga
2004
Kalil Roland Schimmelpfenig: Noaptea arabă regizor: Szabó Máté
1996
Rodolpho Arthur Miller: Vedere de pe pod regizor: Szélyes Ferenc
1995
Sganarelle Molière: Doctor Fregoli regizor: Merő Béla
Teatrul de Nord din Satu-Mare
2001
Lucretio Vaja Katalin: Îndrăgostiţii din Ancona regizor: Andrei Mihalache
2001
Romeo William Shakespeare: Romeo si Julieta regizor: Parászka Miklós
2000
Mozart Peter Schaffer: Amadeus regizor: Kövesdy István
2000
Lacikám Egressy Zoltán: Acrici, cartofi prăjiți regizor: Toth-Pál Miklós
1998
Demetrius William Shakespeare: Visul unei nopti de vară regizor: Árkosi Árpád
1998
Baracs Bakonyi Károly, Szirmai Albert: Magnatul Miska regizor: Parászka Miklós
1997
Bence Gálffi Tamási Áron: Ősvigasztalás regizor: Parászka Miklós
1997
Edmund William Shakespeare: Regele Lear regizor: Parászka Miklós
1996
Fox Rudi Szép Ernő: Mirele regizor: Miklós Parászka
Opera Maghiara din Cluj-Napoca
2002
Baracs Bakonyi Károly, Szirmai Albert: Magnatul Miska regizor: Ágnes Tatár
Teatrul de Stat Oradea
2000
Iisus Müller Péter: Evangelia Mariei regizor: Horányi László
Roluri în filme
  • Leone – Orașul Prăpădului – r. István Poór – 2014
  • nebunul – “Héja nász a hepe hupán” – r. Szabolcs Katona – 2010
  • păstorMedvelesen – r. Nagy B. Gábor – 2009
  • Krisztián – “Táncos” – r. Nagy B. Gábor – 2006
  • actor – “Világszám” – r. Róbert Koltay – 2004
Regii
Elise Wilk: Dispariții Studioul Yorick Târgu Mureș 2019
Csaba Székely: Nu regret nimic - spectacol lectură Teatrul Cetății Gyulai Ungaria 2019
Csaba Székely: 10 Teatrul Radnóti Budapesta 2018
Szép Ernő: Salcâm violet Teatrul Popular Szabadkai Szerbia 2018
Elise Wilk: S-a întâmplat intr-o zi de joi Studioul Yorick Târgu Mureș 2017
Carlo Goldini: Șeful, eu și șeful  Teatrul Thalia Budapesta 2017
Elise Wilk: Avioane de hârtie o coproducție Studioul Yorick și Universitatea de Arte Târgu Mureș Târgu Mureș 2016
Csaba Székely: :P-Patru piesuțe despre dușmani Teatrul Național Târgu-Mureș 2016
Sütő András: The Wedding from Susa - reading show Teatrul Național Târgu-Mureș 2016
David Mamet: Bizonul american Teatrul Thalia Budapesta 2016
Szabó Róbert Csaba: Măcelarii Studioul Yorick Târgu Mureș 2015
Egressy Zoltán: 4x100 Universitatea de Arte Târgu-Mureș 2015
Urs Wildmer: Top Dogs​ Teatrul Studio Bartók Dunaújváros, Ungaria 2015
Birinszkij Lev: Dansul nebunilor Teatrul Popular Szabadkai Serbia 2015
László Potozky: "Sztrodzsegon" Studioul Yorick Târgu Mureș 2014
Bartha Lajos: Iubire Universitatea de Arte Târgu-Mureș 2014
Csaba Székely: Desigur, draga mea! Teatrul Național Târgu-Mureș 2013
Joanna Owsianko: Tiramisu Universitatea de Arte Târgu-Mureș 2013
Csaba Székely: Flori de mină Teatrul Național Budapesta 2013
Csaba Székely: Orb de mină o coproducție Studioul Yorick și Teatrul Național Târgu-Mureș 2012
Ion Luca Caragiale: O noapte furtunoasă Universitatea de Arte Târgu-Mureș 2012
Csaba Székely: Flori e mină o coproducție Studioul Yorick și Teatrul Național Târgu-Mureș 2011
István Tasnádi: Finito Studioul Yorick Târgu Mureș 2010
Gianina Cărbunaru: Stop the Tempo Studioul Yorick Târgu Mureș 2008
Tasnádi István: "Paravarieté" Studioul Yorick Târgu Mureș 2008
James Rado, Jerome Ragni, Galt McDermoth: Hair Studioul Yorick Târgu Mureș 2007
Egressy Zoltán: Măcriș, cartofi prăjiți Studioul Yorick Târgu Mureș 2006